AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Detox neboli očista těla přírodní cestou

Ocista-tela-manulo

Cítíte se unavení, bez energie nebo „jen“ chcete svému tělu dopřát očistu, abyste se hezky nastartovali do nového roku? Pak je náš článek určený přímo vám. Podíváme se v něm na to, jak své tělo hezky a přirozeně pročistit, povzbudit a celkově mu ulevit.

Při očistě naše tělo zbavujeme toxinů (ze vzduchu, jídla, elektroniky atd.), které mu brání v tom, aby mohlo správně fungovat. Stejně tak naše tělo zatěžují i volné radikály, které vznikají při stresu, únavě, úzkostech, negativních emocích nebo hormonální nerovnováze. Přirozená očista pak v organismu probíhá neustále, a to díky našim střevům, ledvinám, játrům, plicím, kůži a lymfatickému systému. Sami ale víte, že někdy je dobré jim v jejich záslužné činnosti pomoct.

Co mají na starosti naše detoxikační orgány

 • Střeva - jsou základem správného fungování našeho imunitního systému. Uděláte jim radost očistnou kůrou nebo půstem.
 • Játra - hlavní centrála detoxikace těla. Čistí krev od toxinů a přeměňují je tak, aby byly rozpustné ve vodě a odvedeny dalšími detoxikačními orgány. Správnou činnost jater vám pomůže posílit například Ostropestřec mariánský.
 • Ledviny - filtrují krev od toxinů, které přeměnila játra. Starají se o krevní kyselost i zásaditost a vrací do ní potřebné živiny. Ledviny můžete posílit například bylinnými čaji, vodou s citronem, brusinkami a lesními plody, pohankou, sezamem, lnem.
 • Plíce – zbavují nás škodlivých látek z ovzduší.
 • Kůže – pomáhá nám z těla vylučovat odpadní látky potními a mazovými žlázami. V případě, že chcete vaší pokožce pomoci, sáhněte nejen po vhodné přírodní kosmetice a přírodní vlasové kosmetice, ale také po přírodních deodorantech bez antiperspiračních účinků. Ty tělu nebrání v přirozené očistě (nezadržují v něm škodlivé látky) a nemusíte se s nimi bát ani nepříjemné vůně potu.
 • Lymfatický systém – sbírají se v něm všechny odpadní látky, kterým zabraňuje návrat do krevního oběhu. Jedná se o hlavního pomocníka těla v boji s infekcemi. Pro podporu lymfatického systému a odplavení škodlivých látek je skvělá lymfatická masáž.

Bolest-hlavy-detox-manulo

Jak poznáte, že je ten správný čas na očistu

Důležité je naslouchat vlastnímu tělu a nepřehlížet nebo potlačovat znamení toho, že potřebuje naši péči. 

Příznaky organismu, který potřebuje detoxikaci 

 • Únava a nespavost – probouzíte se unavení, máte problém usnou, často se budíte.
 • Trávicí potíže – trpíte zácpy nebo průjmy, máte pocit těžkosti od žaludku, pálení žáhy, případně také problémy se žlučníkem.
 • Bolesti těla - neurčité bolesti ve svalech, bolesti zad a pohybového aparátu.
 • Bolesti hlavy
 • Potíže s pokožkou – trápí vás suchá pokožka, vyrážka nebo akné.
 • Povlak na jazyku – bílý nebo žlutý povlak, zapáchající dech.
 • Přibírání na problémových partiích – nadměrné ukládání tuků na stehnech, bocích, břiše.

detox_banner_912x320

Jak na detoxikaci přírodní cestou

S detoxikací vám účinně pomohou produkty zdravé výživy, které jsme pro vás sestavili do cenově výhodného DETOXIKAČNÍHO BALÍČKU. Důležité je pak především zaměřit se na změnu životosprávy a jídelníčku. Do něj byste měli zařadit: 

 • Vlákninu – ovesné vločky, granolu, ovoce a zeleninu (syrové nebo například v podobě smoothies).
 • Superpotraviny – nabídnou vám velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů.
 • Detoxikační čaje – bylinné směsi nebo zelený čaj Matcha, které vám také pomohou nastartovat správnou funkci ledvin.

Zaměřit byste se měli také na své stravovací návyky

 • Dodržování pitného režimu – při aktivní detoxikaci byste měli příjem tekutin zvýšit až o 1 litr.
 • Pravidelné stravování - více menších porcí v průběhu dne.
 • Omezení nevhodných potravin - mouky, mléčných výrobků, sladkého, soli, uzenin. Zcela jistě byste měli vynechat alkohol.

A co se týče dalších návyků – dopřejete si pohyb na čerstvém vzduchu, i kdyby mělo jít pouze o pravidelné procházky, které časem můžete změnit na běhání nebo jinou sportovní aktivitu. Dopřejte si odpočinek, relaxaci a eliminujte ze svého života stres a úzkost.

Pust-detox-manulo

Chcete zkusit půst?

U půstu pamatujte hlavně na to, že je nutné brát v potaz možnosti a potřeby vašeho těla. Nikdy se do ničeho nenuťte, netlačte a jděte takovou cestou, která vám bude příjemná. Hlavní přínos půstu spočívá v tom, že díky vynechání tuhé stravy ulehčíte celému trávícímu traktu i organismu, a ten může spustit samoozdravné procesy.

Jestli chcete s půstem začít poprvé, zkuste ho napoprvé na 1 den. Klíčové je důsledné dodržování pitného režimu. Tělu tak pomůžete vyplavit toxiny a vyhnete se tak malátnosti nebo bolestem hlavy. 

Ostřílení „půstaři“ si pak svou očistu dopřávají klidně každý týden (1 až 2 dny) nebo v měsíčních intervalech, a to při úplňku.

Manulo_banner blog do článku (1)

Přírodní kosmetika a očista těla

Detoxikace vašeho organismu se samozřejmě projeví i na pokožce. Nejdříve můžete pozorovat jisté zhoršení její kvality, ale nemusíte se bát - to vše souvisí právě s očistnými procesy. Svou pleť můžete v její činnosti podpořit správnou péčí, kterou jí poskytne přírodní kosmetika. Ta vám pomůže rozjet její přirozené funkce tak, aby byla projasněná, svěží a působila zdravým dojmem.

 • Čištění pleti – na to nesmíme zapomínat ráno i večer. Pomohou nám s ním čistící masky nebo pěny.
 • Masky a peelingy – mají na starosti odstranění odumřelých kožních buněk, prokrvení pleti, stažení pórů i regulaci kožního mazu.
 • Pleťová tonika – měla by být pravidelnou součástí našich pleťových rituálů. Pleti poskytnou důležité látky a správně ji připraví na další péči.
 • Pleťová séra – pokožce dodají koncertovanou péči pro její výživu, hydrataci i zhojení.

A jestli se chcete extra hýčkat – podívejte se i na pleťové roll-ony a gua-shy z přírodních minerálů. S jejich pomocí krásně pleť prokrvíte, rozproudíte lymfu i pomůžete lepšímu vstřebání léčivých látek z kosmetiky.

Hledáte tip pro zdravou snídani a smoothie, které vám s očistou pomohou? Podívejte se na tento článek.