AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Zbavte se nepříjemných hmyzích společníků

Hmyzí společníci_do textu

Nejen v létě rádi trávíme volné chvíle na naší zahradě, terasách, balkonech i na výletech v přírodě. Jak ale víme, společnost nám často dělá nepříjemný a nevítaný hmyz. V obchodech najdeme celou řadu přípravků pro to, jak se ho zbavit, ale jejich složení nebývá příliš šetrné k naší pokožce, ani k životnímu prostředí. Podívejte se spolu s námi, jak se tedy hmyzu účinně zbavit přírodní cestou.

Nechcete štípanec? Nevoňte jim

To, co voní nám, hmyz naopak odpuzuje. Vyzkoušejte tedy přírodní repelent s tea tree, rozmarýnem, bazalkou, eukalyptem a lavandinem. Naneste ho hlavně na krk, zápěstí, do podkoleních jamek - zkrátka aby se pořádně rozvoněl. Zároveň ho ovšem neaplikujte přímo na obličej, ale například na vlasy. U dětí do 3 let ho pak nanášejte především na oblečení, případně na kočárek.

Jak ošetřit štípance od hmyzu

U komářích štípanců můžete použít výše zmíněný repelent, který pomáhá i s jejich hojením a zmírňuje nepříjemný svědivý pocit. A abyste urychlili hojivý proces, zkuste měsíčkovou mastičku.

Jestli vám žihadlo uštědřila vosa nebo včela, ošetřete postižené místo něčím kyselým, nejlépe cibulí, octem nebo citronem. Než je aplikujete, podívejte se, jestli v kůži ještě nemáte žihadlo. Pokud ano, odstraňte ho opatrně pinzetou. Ranku po žihadle pak natřete levandulovým nebo tea tree olejíčkem. Potom na místo na 15 minut přiložte plátek ukrojené cibule nebo na půl hodiny obklad z octa a alkoholu. I v tomto případě sáhněte po hojivém měsíčku.

přírodní repelent anela

Proti infekci nebo na lehkou alergickou reakci pomáhají dubové kapky, které dáte na vatu nebo vatový tamponek, přiložíte na ranku a přilepíte náplastí do druhého dne. Tenhle postup zvlášť doporučujeme po odstranění klíštěte.

V případě, že jste žihadlo schytali do obličeje, krku nebo úst, vždy vyhledejte lékařskou pomoc, i když nejste alergik. Mohou se totiž dostavit silné reakce způsobující potíže s dýcháním nebo dezorientaci.

Jak se zbavit hmyzu doma

Komáři

Svou terasu, balkon i interiér před nezvanými bzučivými společníky ochráníte díky citronelovým svíčkám. 

Svíčka_do textu

Můžete si je buď koupit v obchodě nebo přímo vyrobit. Potřebovat budete pouze:

  • Nádobky na svíčky (například skleničky od jogurtů nebo od pleťových krémů)
  • Hrnec s dvojitým dnem nebo dva hrnce pro rozpuštění vosku v parní lázni
  • Vosk (sójový nebo jiný přírodní vosk, upotřebíte i zbytky svíček)
  • Knoty
  • Citronelový olej, případně další vonné olejíčky (například rozmarýnový nebo s citronovou trávou)

Výroba svíček odpuzujících komáry:

  1. Plíšek knotu namočte do roztaveného vosku a připevněte ho na dno skleničky. Jestli máte větší a širší sklenice, klidně do nich dejte knotů více.
  2. Roztavte rozlámaný nebo nastrouhaný vosk. Jestli používáte zbytky starých svíček, nedělejte si starosti s kousky knotů nebo s drobnými nečistotami, v nových svíčkách nebudou vidět.
  3. Vosk opatrně nalijte do skleniček s připevněnými knoty. Aby knoty držely hezky na místě, přivažte je nahoře na kousek dřívka nebo je upevněte kolíčkem na prádlo.
  4. Vonné olejíčky do svíčky nakapejte, až bude vosk ve skleničkách. Při vysokých teplotách na plotně by se totiž mohly spálit a znehodnotit.
  5. Svíčky nechejte tuhnout postupně, alespoň 24 hodin. Je možné, že se vám kolem knotu udělá prohlubeň, v tom případě ji zalijte trochou vosku, nebo svíčky při tuhnutí obalte utěrkou.

Mravenci

Nemají rádi vůni hřebíčku, badyánu, skořice, pepře a pálivé papriky. Nasypejte tedy některé z těchto koření na přístupová místa do vaší spíže a kuchyně, a stejně tak na „cestičky“, které si u vás vytvořili.

Bazalka_do textu

Mouchy

Mouchy spolehlivě odpuzuje vůně bazalky, máty nebo levandule. Dejte do okna, kterým větráte, květináč s některou z těchto bylinek, sem tam promněte její listy a mouchy se tomuhle místu spolehlivě vyhnou. Případně zkuste i kouzlo citronu – vezměte ½ hrnku horké vody, do ní dejte 25 kapek esenciálního citronového oleje, roztok nalijte do rozprašovače a použijte, kde je potřeba.

Rybenky

S těmi se setkáme hlavně v koupelně, protože mají rády teplá a vlhká místa. Rybenek se zbavíte díky vanilce, levanduli a citrusů. Nakapejte některý z těchto olejíčků na kousek vaty nebo si vyrobte vonný kamínek a je to.