AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Svátky klidu, míru a v duchu tradic

Klidne-vanoce-do-clanku

Vánoce by měly být především svátky klidu, míru a rodiny. Ale ruku na srdce – umíte v dnešní zrychlené době vypnout a dopřát si chvíli jen pro sebe? Rozhodně byste se to měli naučit. Užijte si svátky bez stresu a zapojte do jejich oslav i tolik oblíbené lidové tradice. Uvidíte, že společné rituály si užije celá rodina.

3 základní zásady

Odpočívejte a s ničím si nedělejte hlavu

Vánoce jsou skvělým časem pro relax. Aby mělo naše tělo i duše možnost se zklidnit, nastavte si odpočívací mód a ničím se netrapte.

Jezte s rozvahou

Neříkáme, že se máte držet dál od salátu, kapra a cukroví, ale dopřejte si je v rozumné míře. Nemusíte také nutně skákat kolem plotny a vykrmovat rodinné příslušníky. Do přípravy jídla pro celou rodinu zapojte i všechny ostatní, ať vám hezky pomohou. 

Sestavte si program podle toho, co bude bavit celou rodinu

Každý může mít o trávení Vánoc trochu jinou představu. Někdo se nejraději zaboří do gauče a udělá si pohádkový maraton nebo přelouská oblíbenou knížku, druhý chce zase vyrazit na hory nebo procházku. Sestavte vánoční aktivity tak, aby se líbily všem a každý si v nich našel to svoje. A rodinné návštěvy? I u nich platí – všeho s mírou. Je sice hezké vidět se úplně se všemi, ale je na zvážení, jestli chcete svátky strávit v autě formou road tripu. Návštěvy je přece možné si rozložit i po Novém roce nebo příbuzné pozvat k sobě. 

pohoda-s-knizkou

Lidové zvyky

Štědrý den

Ty štědrovečerní vám asi moc představovat nemusíme. Mezi ty nejznámější patří:

  • Krájení jablíčka a hledání hvězdičky v jadřinci.
  • Lití olova pro věštění budoucnosti.
  • Pouštění oříškových lodiček.
  • Držení půstu a čekání nejen na Ježíška, ale i na zlaté prasátko.

Samotná štědrovečerní večere pak byla velkým rituálem. A to bychom měli také dodržovat. Oblečte si hezké sváteční šaty a užijte si ji jako velkou událost. Věděli jste, že: 

  • Od štědrovečerní večeře se nevstává, dokud všichni nedojí. Podle staré pověry si tím, kdo vstane a odejde, přivodí v další roce neštěstí.
  • Štědrovečerní stůl obmotaný řetězem nebo provazem udrží soudržnost rodiny.
  • Šupiny nebo mince pod talířem přinesou hojnost.
  • Připravovala se také 7 hodů, podle počtu dnů v týdnu. Jinde také 12, podle počtu měsíců.
  • Počet míst u stolu by měl být lichý. Pokud se sešel lichý počet osob, prostřelo se jedno místo navíc (pro náhodně příchozího nebo zemřelé).

pousteni-lodicek-manulo

Boží hod

Už naši předkové věděli, že se v tento den nepracuje. Hospodyně nemetly světnice ani zápraží, zakázáno bylo dokonce stlaní postelí i sušení prádla – aby do domu nepřišlo neštěstí. Celá rodina si jednoduše užívala oddech a sváteční atmosféru. ALE! Pokud jste tento den upekli čerstvý chléb, měl prý kouzelnou moc a dokázal léčit. Na Boží hod tedy užijte rodinnou pohodu a těšte se z vánočních dárků.

Svatý Štěpán

Na svatého Štěpána se lidé hojně setkávali – v hospodě i na zábavách. Po klidném Božím hodu to byl den plný veselí, radosti, pospolitosti a koledování.

Svátek Neviňátek

V tento méně známý svátek (28. 12.) se nesmělo šít, prát i jinak pracovat. V některých regionech se také konal „vánoční mrskout“. Na svatou Barboru se natrhaly vrbové proutky, do Vánoce vypučely a pomlázka byla na světě!

Silvestr

Pro naše předky se jednalo o přelomový den mezi starým a novým rokem. Čistili svá obydlí – vykuřovali ho, vykrápěli, dělali nejrůznější hluk (troubili, stříleli z pušek nebo práskali bičem). Cílem bylo do Nového roku vstoupit s čistým štítem, takže se splácely dluhy, vracely půjčené věci, dokončovala rozdělaná práce.

Silvestr-Manulo

Nový rok

Šlo o osudový den, jehož průběh předjímal průběh roku příštího. Měli bychom například dobře volit, co si na Nový rok dáme na oběd. Vyhnout bychom se měli rybám (aby nám štěstí neuplavalo) nebo drůbeži a jiným opeřencům (aby nám štěstí neuletělo). Tradičně se tedy jedlo vepřové (aby štěstí hezky nabývalo) a čočka, která symbolizovala peníze.

Dále je to den novoroční přání a předsevzetí, která si stanovujeme. A také je to krásná příležitost vyrobit si vlastní rodinné PFko, abyste mohli popřát krásný rok všem svým blízkým!

A jak jinak strávit vánoční prázdniny? Tyhle dny jsou samozřejmě jako stvořené pro strávení pár dnů na horách. Ale i doma si můžete užít spoustu rodinné zábavy – vytáhněte rodinná fotoalba nebo deskové hry. Zkuste své děti naučit nějakou ruční práci, třeba drhání, háčkování, pletení nebo šití. Kluci zase ocení řezbaření. Zkrátka něco, co ratolesti na chvíli odvede od tolik oblíbených počítačů.

Hlavně si užijte společné chvíle a všeobjímající spokojenost. :-)