AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Tipy na zdravou svačinu pro každý výlet

Svacina-na-vylet

S přicházejícím létem nastává čas dovolených a výletů, pro které je důležitá také pořádná svačina. Hledáte tip, jakou si připravit? Tak to je tenhle článek přímo pro vás! Najdete v něm hned celou řadu zajímavých rad i tipů.

Pořádná a zdravá svačina je základ

Svačina pro všechny výletníky by určitě měla obsahovat vlákninu potřebnou pro zasycení, dostatek bílkovin, něco málo tuků i kvalitní sacharidy. A samozřejmě také něco pro zdravé mlsání. ;-)

Ideální volbou je tak například celozrnné pečivo s žervé a dvěma plátky sýra nebo kvalitní šunkou. Chutnat vám určitě budou i sandwiche z celozrnného opečeného toastu, s tuňákem z konzervy a natvrdo vařeným vajíčkem.

Z ovoce a zeleniny se pak do aktovek hodí takové, které se nerozmačká. Například paprika, mrkev nebo jablko. Jestli ale mají vaše děti rády jahody a maliny, vyzkoušejte je v jejich lyofilizované podobě. Lyofilizované ovoce je totiž sušené mrazem, takže se nemusíte bát, že by udělalo nějakou neplechu, a navíc je od toho čerstvého téměř k nerozeznání. Skvělé jsou také ovocné plátky nebo taštičky, které chutnají jak dětem, tak dospělým. Jsou bez přidaného cukru, takže si na nich můžete pochutnat opravdu bez výčitek.

Life sweets_zasněžené mandle

Na svačinu školáci ocení i ořechy a semínka, které jsou zdrojem pomalé energie ve formě tuků, takže jich stačí opravdu málo. Pro děti je pak oživte například rozinkami. Máte doma malé mlsaly? Tak to jim zabalte i něco pro zdravé mlsání, třeba koláčky a sušenky vyrobené jen ze samých kvalitních ingrediencí.

A na co je zvlášť  důležité nezapomínat? Správně – na pitný režim! Proto školákům přibalte i lahve s vodou, do kterých klidně přidejte i citrón nebo nějaké bylinky, případně i trochu přírodní ovocné šťávy.

Naše tipy

  • Ovoce, zeleninu i třeba toast dětem nakrájejte na menší kousky. Uvidíte, že si na nich pochutnají mnohem snadněji.
  • Nebalte na svačinu něco, co vaše děti ještě neznají. Vyhnete se tak situaci, kdy se „kousnou“, bohužel ne do jídla, a budou o hladu. V tom úplně nejlepším případě zapojte děti do přípravy svačiny. Uvidíte, že jim vlastnoručně připravený chlebík nebo vybraná dobrota budou chutnat o to víc.
  • Svačiny vždy přizpůsobte dennímu rozvrhu, který děti čeká. Ten zohledněte jak ve složení jídla, tak v jeho množství.
  • Pokud chcete jít opravdu cestou zdravého životního stylu jak u sebe, tak u svých dětí, určitě ze svačinového jídelníčku vyřaďte „českou klasiku“ v podobě  chlebů s paštikou nebo rohlíků s vysočinou. Takové jídlo totiž organismus doslova ucpe a odrovná.

Svačte bez zbytečného odpadu

Nevíme, jak to máte vy, ale nám, kromě vlastního zdraví a spokojenosti záleží i na životním prostředí. Proto se snažíme svačiny balit zodpovědně a vytvářet co nejméně odpadu. Protože – jediný skutečně ekologický obal nebo výrobek je ten znovupoužitelný. Proto za nás doporučujeme:

Povoskované svačinové obaly a znovupoužitelné sáčky

Na mikroteňáky zapomeňte. Nedají se recyklovat, a proto po použití míří na skládku nebo do spalovny. Nahraďte je třeba svačinovými boxy, povoskovaným papírem na jídlo (jsou nejen praktické, ale i krásně vypadají) nebo znovupoužitelnými sáčky.

Láhev na pití_976 px

Znovupoužitelné lahve a hrnky na pití

Na trhu jich najdete celou řadu. Nemusíte mít vždy tu nejnovější designovku. Vyberte si, co vám sedí nejvíce a je to. Ať už se jedná o klasický plecháček nebo naopak o láhev, do které si můžete dát i šungit.

Nerezová a skleněná brčka

Jestli mají vaše děti při pití rády brčka, vyzkoušejte jejich variantu z nerezu nebo odolného skla. Nebojte, i když jsou skleněná, pro pití jsou zcela bezpečná.