AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Oslavte Vánoce s ohledem na přírodu

Udrzitelne-vanoce-manulo

Vánoční stromky, které provoní domov, pestrobarevné vánoční balíčky, které čekají na to, až se z nich strhne barevný papír a plastové stužky. Málokdo si bez nich svátky umí vůbec představit. Vánoce jsou ovšem kvůli tomu i zdroj vzniku spousty odpadu. Musí to mu tak být? Samozřejmě, že ne! A my vám poradíme, jak svátky oslavit udržitelně a s ohledem na naši přírodu. 

Nejdřív nezdobený potom pohozený

O čem je řeč? Přece o vánočním stromku. Uznejte sami – nejdřív vybíráme ten nejkrásnější, představujeme si, jak bude vypadat u nás doma, s láskou ho nazdobíme a po Vánocích skončí pohozený u popelnice. Není to škoda? Cesta každého vánočního stromku od semínka až do našeho obýváku není vůbec krátká. Alespoň 2 roky stráví semínka úpravou a sušením, 5 let pak ve školce a asi 7 let stromky rostou v lese nebo na speciálních plantážích. Poté se uříznou, odvezou, prodají a poté, co splní svůj krátký účel se stanou odpadem. Pojďte to změnit!

Správné zpracování vánočního stromku

Pokud si své svátky neumíte představit bez klasického vánočního stromku, kupte si alespoň ten s certifikátem FSC. Ten vám zaručuje, že byl stromek získaný legální cestou, a že rostl bez použití umělých hnojiv a pesticidů. Po Vánocích pak stromek zkompostujte nebo odvezte do sběrného dvora, kde z něj vznikne humus nebo mulčovací kůra. K popelnicím, ani do směsného odpadu zkrátka nepatří. 

Vánoční stromek v květináči

Dále tu máme možnost stromku v květináči. Může jít o klasický jehličnan nebo třeba blahočep ztepilý. Takové stromky můžete mít doma celý rok a na Vánoce je hezky nazdobit. V květináči také sežene malé jedličky od Nadace Veronica, které jsou určené k pozdějšímu zasazení do země – na vaší zahradě nebo v rámci akce, kterou nadace organizuje. Malou jedličku v takovém případě nechejte na chladném místě, například na balkoně, aby nedostala teplotní šok a domů si ji dejte až na Vánoce. Využít můžete také půjčovny stromků, ve kterých si stromek v květináči pronajmete a potom ho zase vrátíte. Zkusit můžete například Pronájem stromkůPůjčovna stromků nebo Půjčovna-stromků.

udrzitelne-vanocni-stromky-manulo

Balení dárků bez haldy roztrhaných papírů

Pestrobarevné balíčky pod stromkem sice vypadají krásně, ale většina balícího papíru je bělená, barvená, pak na něj ještě použijeme izolepu a převážeme plastovou stužkou. A ruku na srdce – třídili jste poctivě tuhle barevnou hromadu po „vánočním naježení“ dárků? Mnohem hezčí a k přírodě šetrnější variantou je hnědý recyklovaný papír a látkové stužky, které se dají použít opakovaně. K tomu k nim můžete přidat jedlové nebo eukalyptové větvičky nebo drobné ozdůbky. Zkrátka věci, které můžete použít zase za rok. 

Čím dál více příznivců si také získává tradiční japonská metoda balení dárků Furoshiki. Původně se jednalo o obal pro sbalené oblečení, které si před vstupem do lázní Japonci odkládali. Pak se ale tenhle hezký zvyk dostal i do dalších oblastí. Pro zabalení dárků metodou Furoshiki budete potřebovat čtvercovou, nejlépe oboustrannou látku. Do ní pak zabalíte dárek pod stromeček. Nejlépe se samozřejmě budou balit pevné věci jako knížky nebo dárkové sady. U náročnějších předmětů pak můžete použít třeba látkový pytlíček. Hlavní ideou této metody je uchování obalu pro další příležitosti, kdy obdarovaná osoba pošle obal zase dál. Návod na balení dárku metodou Furoshiki najdete třeba v tomto videu.

baleni-vanocnich-darku-furoshiki

Vánoční dárky od českých prodejců

I v tomto roce vaši volbu zcela jistě ocení. Krom produktů zdravé výživy a přírodní kosmetiky, kterou najdete na našem e-shopu i ve formě krásných vánočních balíčků, se zkuste podívat po možnosti, jak podpořit české výrobce, kteří letos nemají možnost prodávat své produkty na nečekaně zrušených vánočních trzích po celé republice (například Darujeme české Vánoce).

Skleněné i dřevěné – vyzdobte si domov přírodními dekoracemi

Vánoční ozdoby si můžete vyrobit z přírodních prvků, které najdete na vaší zahrádce, v lese nebo je koupíte například v zahradnictví. Skvělé je například jedlové chvojí – bude pořád krásně zelené a neopadá, dále cesmína a další rostliny, které si stále zachovávají svou svěžest. K tomu se určitě hodí šišky, sušené šípky, celé skořice, badyán i sušené plátky jablíček a pomerančů. 

Případně svůj stromeček ozdobte dřevěnými, skleněnými nebo vintage ozdobami, které můžete používat celé generace a předávat si je coby rodinný poklad.

drevene-vanocni-ozdoby