AKCE: Využijte nyní dopravu ZDARMA + DÁREK pro objednávky od 990 Kč!

Vánoční úklid s klidem a lehkostí

vanocni-uklid

Sotva co zapálíme na adventním věnci první svíčku, začíná období předvánočních příprav a gruntování. Pro spoustu lidí se tak z času, který by měl být poklidný a mírumilovný, stává honba za „dokonalostí“ plná kvapu a stresu. Jak zní tedy naše první adventní rada? ZVOLNĚTE. A přečtěte si náš článek, ve kterém pro vás máme pár zajímavých tipů, jak si vánoční úklid užít.

Vyhoďte nepotřebné věci

Sami to znáte – když uklidíte prostor kolem sebe a zbavíte se nepotřebných věcí, uklidí člověk vlastně i sám v sobě. Zbavte se tedy starých věcí, které už nepoužíváte. Můžete si pomoci „půlročním pravidlem“ – pokud jste něco nepoužívali posledních 6 měsíců, pryč s tím. U sezónních věcí použijte pravidlo 12 měsíců.

Recyklujte

Věci, které se chystáte vyhodit v co nejvyšší míře zrecyklujte.

  • Na papír si vezměte si starou krabici nebo papírovou tašku. Na plasty zase pytel a vše pak odneste do tříděného odpadu.
  • Postarejte o staré elektrospotřebiče, baterky nebo žárovky. Využijte jejich zpětného odběru, sběrných boxů nebo služeb, které vám s tímto odpadem pomohou.
  • Nábytek zkuste nabídnout za odvoz například na market place na Facebooku nebo sBazaru.
  • Oblečení věnujte nebo dejte do kontejnerů.

Od shora dolů, od oken ke dveřím

Znáte tohle pravidlo? Až se pustíte do utírání prachu a leštění, nezapomeňte se ho držet. Jinak byste totiž v průběhu úklidu mohli znovu zašpinit to, co už máte hotovo. Nejdříve začněte s úklidem místností, které používáte nejméně. Tady budete hotoví rychleji, a navíc v nich pořádek vydrží déle. Nejvíce vytížené místnosti si nechejte na závěr – ano, řeč je o koupelně a kuchyni. 

Při utírání prachu a nečistot pak postupujte od shora dolů – od horních poliček, až k těm spodním. A vše zakončete vyluxováním a vytřením podlahy.

uklid-jedla-soda

Uklízejte bez chemie

Ne vždy to jde, ale na většinu běžné špíny si vystačíte s několik pomocníky z přírody. Patří mezi ně:

  • Jedlá soda – odstraňuje pachy, je ekologicky nezávadná a bezpečná. Stačí například smíchat jeden díl jedlé sody s jedním dílem vody a vytvořit si čistící pastu s mírně abrazivními účinky. Oceníte ji například při čištění trouby nebo špinavého sporáku.
  • Kyseliny citronová a sůl – kyselina citronová skvěle rozpouští vodní kámen a v kombinaci se solí, kterou posypete půlku rozkrojeného citronu, vám pomůže odstranit třeba vodní kámen na kachličkách nebo bateriích.
  • Ocet – i ten si poradí s pořádným nánosem vodního kamene. Stačí do octového roztoku přes noc namočit hlavici ze sprchového koutu a bude zase krásně průchodná. Stejně tak vám pomůže s vyčištěním žehličky.
  • Vaječné skořápky – u těch oceníte jejich abrazivní účinky. Stačí je nadrtit a nasypat například do zanesené lahve, přidat trochu vody, jedlou sodou a pořádně zaštěrchat.

Lesknoucí se okna

Špinavá okna zkrátka moc parády neudělají. A pokud máte dům, okna ke všemu dvojitá, může jejich umývání zabrat klidně i několik hodin. Jak si tuhle práci ulehčit? Zkuste to s oboustrannou stěrkou – jedna strana okna namydlí, druhá okna setře. Raději stěrku po každém tahu otřete, abyste na okně neměli šmouhy. Odborníci také doporučují používat přípravky s alkoholem – oproti vodě se rychle odpaří a nezůstanou po nich zaschlé stopy.

ulozne-krabice-uklid

Ukliďte drobnosti

Jestli se vám doma válí spousta hraček, papírů, časopisů nebo jiných drobných předmětů, pocitu „uklizenosti“ asi jen tak nedosáhnete. Jejich třídění zabere přeci jen víc času, takže co je uklidit třeba do dekoračních krabic? Na trhu jich v dnešní době najdete celou řadu, stejně jako nejrůznější úložné boxy a košíky, které si vyberete tak, aby ladily k vašemu interiéru.

Nesnažte se o dokonalost

Stresovat se a trápit tím, že doma nebudeme mít na Vánoce perfektně uklizeno nemá smysl. Ukliďte a upravte si svůj osobní prostor tak, abyste se v něm cítili příjemně a spokojeně. Přistupte k úklidu třeba jako k malému rozjímaní, které ke konci roku patří. Zbavte se všeho nepotřebného, dejte věcem nový lesk a mějte radost z odvedené práce, kterou rovnou vidíte.

horka-koupel-manulo

Odměňte se!

Na co spousta lidí zapomíná je odměna sobě samým. Pochvalte se za to, co jste zvládli a dopřejte si něco pěkného nebo příjemného. Co třeba horkou vanu s vůní bylinek? Nebo třeba pečující čokoládovou masku? A klidně si zhýčkejte i své chuťové buňky něčím sladkým nebo slaným na zub.